Odszkodowanie a zadośćuczynienie

Odszkodowanie a zadośćuczynienie

 

Najczęściej osobie poszkodowanej należy się i TO i TO, ponieważ odszkodowanie jest sposobem na naprawienie szkody majątkowej, natomiast zadośćuczynienie jest rekompensatą za krzywdę. Właśnie dlatego nasi prawnicy bardzo dbają o to, aby każda osoba poszkodowana otrzymała godne zabezpieczenie  materialne z wszelkich możliwych tytułów oraz źródeł.

ODSZKODOWANIE: 

  • jeśli dotyczy szkody majątkowej można bardzo szybko obliczyć jego wysokość poprzez określenie wartości uszkodzonego lub zniszczonego przedmiotu czy mienia. Co więcej,  warto uwzględnić wszelkie  utracone korzyści, które były możliwe do osiągnięcia, gdyby nie zaistniała szkoda. Przykładem może być odszkodowanie za utracone zarobki. 
  • jeśli dotyczy szkody na osobie, to obliczanie już nie jest takie proste, ponieważ w ramach odszkodowania możemy domagać się zwrotu wszelkich poniesionych kosztów. Przykładem mogą być wykonane badania lekarskie lub pilna rehabilitacja. Teoretycznie w naszym kraju służba zdrowia jest bezpłatna, jednak każdy z nas wie, jak długo trzeba czekać na pierwszy wolny termin. Zatem często korzystamy z prywatnej opieki medycznej. Każdy poniesiony wydatek, łącznie z dodatkową opieką czy konieczną do zastosowania nową dietą jest elementem składowym kwoty należnego odszkodowania. Co więcej, w dzisiejszych czasach sądy uwzględniają w kwotach odszkodowań nawet koszty operacji plastycznych związanych np. z usunięciem blizn powypadkowych.

W każdej chwili możesz do nas zadzwonić 885 800 834,
aby dowiedzieć się co w Twojej sprawie jeszcze można doliczyć
do kwoty żądanego odszkodowania.

 

ZADOŚĆUCZYNIENIE

Rekompensata za krzywdę. Za fizyczny ból i cierpienie. Za psychiczne strapienie i udrękę.  Bardzo trudne do oszacowania, ponieważ nie istnieją żadne szablony ani tabele. Przecież nie można „wycenić” ludzkiego cierpienia...
W jednym z wyroków Sądu Apelacyjnego znajdujemy stwierdzenie, że zadośćuczynienie ma mieć charakter kompensacyjny, zatem nie może stanowić zapłaty symbolicznej, lecz musi przedstawiać ekonomicznie odczuwalną wartość. Coraz częściej Sądy przychylają się do wysokich kwot zadośćuczynienia. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na znaczne różnice w wypłacanych świadczeniach, które sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo sąd w Białymstoku przyznaje 25 000 zł, tymczasem warszawski sąd ponad 100 000 zł, o czym m.in. piszemy w artykule „Gdy porównujesz firmy odszkodowawcze” 

Co ważne, odszkodowanie a zadośćuczynienie są całkowicie niezależne od siebie. To oznacza, że wysokość wypłaconego odszkodowania nie ma żadnego wpływu na wartość kwoty zadośćuczynienia.

Jeśli chcesz BEZPŁATNIE sprawdzić
jak wysokie odszkodowanie i zadośćuczynienie możesz uzyskać
w każdej chwili możesz do nas zadzwonić.

BEZPŁATNA analiza prawna spraw - nawet sprzed 3 lat!

BEZPŁATNA analiza prawna spraw - nawet sprzed 3 lat!

więcej

Odbierz MAXymalne ODSZKODOWANIE po wypadku – to bardzo ważne!

Odbierz MAXymalne ODSZKODOWANIE po wypadku – to bardzo ważne!

więcejCzekamy na Twój telefon 855 800 865
Tutaj możesz sprawdzić JAK DZIAŁAMY

Jak działamy
Jesteśmy dla Ciebie w całej polsce

885 800 834

Zadzwoń do Nas i porozmawiaj z naszym prawnikiem

Zostaw nam swój numer
a my oddzwonimy w 30 min