Jeżeli uległeś wypadkowi w pracy i nie zgadzasz się z okolicznościami zawartymi w protokole powypadkowym bądź karcie wypadku – możesz odmówić podpisu pod jego treścią.
W razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom. W jego kompetencji jest również powołanie zespołu powypadkowego, w którego gestii jest zebranie informacji na temat okoliczności zdarzenia, przyczyn, czasu i miejsca przedmiotowego wypadku.
Wielokrotnie zdarza się, że okoliczności wskazane w protokole bądź karcie nie stanowią rzeczywistego odzwierciedlenia zdarzenia. Może wynikać to z próby uchylenia się przez pracodawcę od odpowiedzialności z tytułu postania uszczerbku na zdrowiu przez pracownika. Często treść przedmiotowej karty lub protokołu jest zgoła odmienna od rzeczywistych przyczyn i okoliczności wypadku z uwagi na brak spójności w wyjaśnieniach świadków zdarzenia.
Konsekwencją wskazanych wyżej przesłanek może być uznanie przez zespół powypadkowy, iż pracownik poprzez rażące niedbalstwo bądź umyślne działanie dopuścił się naruszenia przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia co w konsekwencji doprowadziło do wypadku.
Przepisy prawa cywilnego pozwalają na ustalenia i sprostowania treści protokołu powypadkowego na drodze powództwa pracownika przeciwko pracodawcy. Treść protokołu powypadkowego ma dokumentować nie tylko sytuację prawną pracownika (..) W prawidłowym udokumentowaniu przyczyn wypadku przy pracy wyraża się więc interes prawny pracownika, co uzasadnia powództwo o jego sprostowanie ( SN wyrok z 14 maja 2009 r., sygn.. akt II PK 282/08.).
Wobec powyższego należy również wskazać, iż oprócz pracownika, który nie zgadza się z treścią dokumentacji powypadkowej, legitymacja do wytoczenia powództwa o ustalenie i sprostowanie protokołu przysługuje również członkom rodziny pracownika. W tym przypadku należy wykazać interes prawny w ustaleniu treści protokołu bądź karty wypadkowej.
Prawomocne orzeczenie sądu powodujące sprostowanie lub ustalenie treści przedmiotowego protokołu bądź karty wypadku, pozwala na skierowanie sprawy na drogę sądową celem dochodzenia roszczeń ubezpieczeniowych.