…i popełnia błędy. Jak każdy człowiek.
Nie istnieje osoba, która nie popełnia błędów. To część naszej ludzkiej natury i bez względu na starania, wysiłki czy zachwycające wykształcenie i doświadczenie zawodowe, nawet najlepszym zdarzają się błędy – w każdej branży. Jednak bez względu na wykonywany zawód oraz zajmowane stanowisko ponosimy ODPOWIEDZIALNOŚĆ za swoje czyny oraz uchybienia. Nawet lekarze. Co więcej, każdy człowiek w obliczu konsekwencji swoich pomyłek jest zobowiązany do zadośćuczynienia za wyrządzone szkody. Tak to może brzmieć w teorii i zapewne świat byłby lepszy, a życie łatwiejsze, gdyby wszyscy automatycznie i samodzielnie rekompensowali skutki swoich działań. Rzeczywistość jest jednak bardziej wymagająca, więc nic dziwnego, że być może pomyślisz teraz: „to nieprawda – nie wszyscy ponoszą konsekwencje swoich błędów”. Zatem zastanówmy się dlaczego tak się dzieje i jakie mogą być tego przyczyny ?
Błędy lekarskie.
Najdotkliwsze konsekwencje w pierwszej kolejności ponosi pacjent, którego życie lub zdrowie zostało narażone na skutek błędu medycznego. Pacjent tym samym staje się osobą poszkodowaną i dlatego ma prawo domagać się stosownego ODSZKODOWANIA. Więcej informacji o możliwościach poszkodowanego pacjenta znajdziesz TUTAJ. Jednak, by również lekarz poniósł konsekwencje, konieczne jest uruchomienie procedury mającej na celu uzyskanie zadośćuczynienia za błąd medyczny. Tutaj odsłania się powszechne przekonanie, że „lekarze nie ponoszą odpowiedzialności za swoje błędy” i być może dlatego poszkodowani pacjenci nawet nie starają się dochodzić swoich praw i tym samym należnych pieniędzy z tytułu odszkodowania. Prawda jest jednak taka, że sytuacje, w których lekarz nie ponosi odpowiedzialności za swoje błędy zdarzają się tylko wtedy, gdy pacjent nie walczy o swoje prawa. Innymi słowy, bez wniosku poszkodowanego pacjenta nie ma żadnych szans na odszkodowanie.
Kolejna przyczyna, która trzyma nas w przekonaniu, że „nie wszyscy ponoszą konsekwencje swoich błędów” być może jest związana z obawą o nadmierną biurokrację oraz cały proces dochodzenia swoich praw. Poszkodowany pacjent z uwagi na swoje zdrowie oraz pogorszone samopoczucie może nie mieć w sobie siły oraz determinacji, by prowadzić procedurę uzyskiwania odszkodowania za błąd medyczny, która najczęściej rozstrzygana jest na drodze postępowania sądowego. Zatem pozostaje bierny lub wycofuje się i tym samym lekarz nie ponosi konsekwencji.
Natomiast ostatnią znaną nam przyczyną powstrzymującą poszkodowanych pacjentów przed walką o należne odszkodowanie i utrwalającą powszechne przekonanie, że „nie wszyscy ponoszą konsekwencje swoich błędów” jest sympatia i wdzięczność do lekarza, który popełnił błąd. To niezwykle istotny wątek, ponieważ pacjenci najczęściej zdają sobie sprawę z tego, że uchybienie czy pomyłka lekarska nie była skutkiem złej woli czy „złośliwością’, tylko zwyczajnym ludzkim błędem. Pamiętając cały proces leczenia, otrzymaną opiekę oraz życzliwość w kontakcie nie chcą obciążać lekarza trudnymi konsekwencjami. Jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że praca lekarza jest UBEZPIECZONA, zatem odszkodowanie może być wypłacone przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, pod warunkiem, że pojawi się wniosek pacjenta.
Z powyższego pojawia się wniosek, który może „odczarować” nasze powszechne przekonania. Okazuje się, że powodem dla którego nie wszyscy ponoszą konsekwencje swoich błędów wcale nie jest unikanie, uchylanie się czy niepisana zasada tylko bierność osób poszkodowanych, które nie dochodzą swoich praw.
Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis pozwoli spojrzeć na temat błędów lekarskich z nieco innej perspektywy i zachęci więcej pacjentów do tego, by starali się uzyskać należne odszkodowanie w każdej sytuacji. Nawet jeśli obawiają się procedury czy procesu to warto skonsultować sprawę z prawnikiem, by dowiedzieć się jak może przebiegać w rzeczywistości i uzyskać poradę oraz informacje o możliwościach odebrania odszkodowania. Analiza sprawy zawsze jest BEZPŁATNA a przekazana wiedza bardzo często okazuje się bezcenna dla poszkodowanych pacjentów.
W wielu życiowych sytuacjach, gdzie w pewnym sensie jesteśmy ofiarami błędów innych ludzi – nie mamy na to wpływu. Wtedy jedyne co możemy zrobić to zadbać o to, by nie podejmować BŁĘDNYCH DECYZJI, które mogą nas pozbawić środków finansowych w potrzebie.
Zatem im więcej mamy informacji i wiedzy, tym większa szansa na korzystne decyzje.
Jeśli uznasz, że warto to udostępnij ten wpis.
Natomiast jeśli potrzebujesz więcej informacji – z jakich tytułów poszkodowanemu pacjentowi NALEŻY się wypłata lub chcesz poznać przykładowe błędy diagnostyczne czy błędy w zastosowanym leczeniu to wygodny link jest TUTAJ.
Jesteśmy zawsze po Twojej stronie
ODPOWIEDZIALNIE i SKUTECZNIE
Polski Instytut Odszkodowań