Wypadek w rolnictwie

Praca w gospodarstwie rolnym niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Najczęściej związane są z posiadaniem urządzeń gospodarczych oraz zwierząt, które mogą być przyczyną wypadków oraz szkód. W związku z tym zgodnie z ustawą, każdy rolnik ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Zatem każda osoba poszkodowana w wypadku rolniczym powinna uzyskać kompensatę wszystkich poniesionych szkód.

Od wielu lat pomagamy w uzyskiwaniu najwyższych możliwych odszkodowań
z wszystkich możliwych źródeł, ponieważ wierzymy, że godne zabezpieczenie finansowe umożliwia osobom poszkodowanym szybszy powrót do realizacji życiowych planów.

Osoba POSZKODOWANA w wypadku rolniczym może dochodzić swoich praw z:

1. KRUS.

Gdzie wysokość odszkodowania za wypadek w rolnictwie ustala się w wysokości proporcjonalnej do określonego procentowo stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub choroby zawodowej wynosi 700 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

2. OC rolnika.

Obowiązkowe ubezpieczenie, które chroni osoby poszkodowane w wypadkach rolniczych, a jednocześnie chroni rolnika. W razie wypadku na terenie gospodarstwa rolnego osoba poszkodowana otrzyma rekompensatę za poniesione straty od ubezpieczyciela.
Sumy gwarancyjne OC rolnika są obecnie bardzo wysokie i wynoszą:

1 000 000 euro w przypadku szkód majątkowych
5 000 000 euro w przypadku szkód osobowych 

Nawet jeśli mimo obowiązku rolnik nie posiada ubezpieczenia OC, to osobie poszkodowanej należy się odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Warto również zwrócić uwagę, że ubezpieczenie OC obejmuje odpowiedzialnością cywilną wszystkie osoby pracujące w gospodarstwie rolnym, czyli: rolnika, jego rodzinę, pracowników, a także osoby, które świadczą pomoc sąsiedzką lub doraźne usługi typu pilna naprawa urządzenia.

Najczęstsze występujące wypadki w gospodarstwie rolnym to: upadek z uszkodzonej drabiny, uszkodzenia palców podczas cięcia piłą, szkody podczas podpinania maszyn do ciągnika, pogryzienie przez psa, kopnięcie konia, poślizgnięcia, wypadki podczas żniw i zbiorów.

Każda osoba poszkodowana ma prawo ubiegać się o: zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zwrot kosztów związanych z wypadkiem, odszkodowanie z tytułu poniesionych kosztów, rentę na zwiększone potrzeby, rentę uzupełniającą, kapitalizację renty, a także zwrot utraconych zarobków.

Wypadek małoletniego na rowerze

Wypadek małoletniego na rowerze

więcej

Kradzież samochodu, a wypłata pełnego odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej – wyrok

Kradzież samochodu, a wypłata pełnego odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej –…

więcej

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z wypadkiem rolniczym,
w każdej chwili możesz do nas zadzwonić.
Nasi prawnicy całkowicie BEZPŁATNIE przeanalizują Twoją sprawę.
Jeśli chcesz sprawdzić dokładnie jak działamy
TUTAJ jest link dla Ciebie.
Wypadek komunikacyjny

Wypadek komunikacyjny

więcej

Wypadek śmiertelny

Wypadek śmiertelny

więcej

Wypadek na chodniku

Wypadek na chodniku

więcej

Wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy

więcej

Błąd medyczny

Błąd medyczny

więcej

Zostaw nam swój numer
a my oddzwonimy w 30 min